Aktualności

Zagraj z nami w wybory!
  • Autor: Michał Tragarz
  • Data: 30.07.2018

Rozkręć z nami swój samorząd! Dokonaj dobrych wyborów od początku. Przyłącz się do akcji Samorządy Mają Głos i zorganizuj demokratyczne wybory do władz samorządu uczniowskiego 28 września w swojej szkole.

Udane wybory do władz samorządu uczniowskiego to podstawa udanego roku szkolnego! W tym roku akcja „Samorządy Mają Głos” to nie tylko szkolne wybory, których sugerowana data to 28 września. 

21 października odbędą się również wybory do samorządu terytorialnego, dlatego zachęcamy Was do organizowania akcji i kampanii zachęcających dorosłych mieszkańców Waszej miejscowości do udziału w nich. Przygotowaliśmy również zestaw scenariuszy lekcji o świadomym głosowaniu do przeprowadzenia przez nauczycieli.

Samorządy Mają Głos! Wy macie głos, ponieważ wszyscy uczniowie tworzą samorząd uczniowski, jak również wszyscy mieszkańcy tworzą samorząd terytorialny. Ta akcja po to, żeby jak najwięcej osób wiedziało, jak ważne jest świadome zabieranie głosu w każdych wyborach, a tym samym wskazanie swoich przedstawicieli!

 

W tej edycji zapraszamy Was również do zabawy – gry w wybory. Zbierajcie punkty, planujcie i przygotujcie najbarwniejsze wybory w historii Waszej szkoły! 

Jak zagrać z nami?

  1. Zgłoście szkołę (koniecznie za wiedzą dyrektora!) za pomocą formularza zgłoszeniowego.

 

  1. Zbierzcie zespół, który będzie odpowiedzialny za organizację wyborów w Waszej szkole (uczniowska komisja wyborcza + nauczyciel-opiekun). Sugerowana data szkolnych wyborów to 28 września 2018.

 

  1. Zapoznajcie się z „Kartą do gry w wybory” i przewodnikiem dotyczącym organizacji wyborów. Zastanówcie się, co możecie zrobić, żeby zdobyć w tej grze jak najwięcej punktów. Punkty można zdobywać za spełnienie określonych kryteriów demokratycznych wyborów, jak i za organizację działań zachęcających do udziału w wyborach samorządowych 21 października.

 

  1. Dodajcie na stronie wybory.ceo.org.pl relacje z Waszych działań.

 

  1. Zorganizujcie wybory do władz SU – optymalnie 28.09 oraz działania zachęcające do udziału w wyborach samorządowych 21.10.

 

  1. Po skończonych wyborach dodajcie na platformie wyniki oraz informacje o tym, które kryteria udało się Wam zrealizować! Macie czas do 21.10!

 

Dlaczego warto?

Każdy zespół zgłoszony na platformie do dnia 16.09 otrzyma pocztą papierowy zestaw materiałów – poradnik dotyczący organizacji wyborów oraz plakaty. Wszyscy mogą korzystać z elektronicznej wersji materiałów oraz kart do głosowania zamieszczonych na stronie. Uczestnicy mogą również zadawać pytania mailowe i telefoniczne odnośnie kwestii związanych z przygotowaniem i prowadzeniem wyborów.

Wszystkie zespoły, które zorganizują wybory zgodnie z zaleceniami z poradnika otrzymają dyplomy za udział w akcji

Do akcji szkołę może zgłosić nauczyciel/nauczycielka odpowiedzialny za działania samorządu uczniowskiego w szkole. Nauczyciel/nauczycielka zgłasza swój udział w projekcie wraz z 1-4 uczniów/uczennic, którzy wyrazili chęć organizacji szkolnych wyborów (uczniowska komisja wyborcza). 

UWAGA: Zgłoś szkołę do dnia 16 września 2018, a otrzymasz pocztą komplet materiałów papierowych pocztą!

UWAGA: Do otrzymania dyplomu za udział w akcji konieczne jest zdobycie min. 5 punktów z poziomu podstawowego. Szkoły, które zdobędą komplet punktów otrzymają specjalne złote dyplomy.  

Zgłoszenia przyjmujemy do 28 września 2018, który będzie wspólnym dniem demokratycznych wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego. Rejestracja dostępna na platformie w zakładce "rejestracja". 

Przed przystąpieniem do akcji zapoznaj się z jej regulaminem.Michał Tragarz